Opublikowano Dodaj komentarz

Nokta Makro SIMPLEX+ jak ustawić?!

Nokta Makro Simplex+ nie bez powodu został najlepiej sprzedającym się wykrywaczem metali roku 2020. Idealny stosunek ceny do jakości i możliwości, dał mu sporą przewagę nad konkurencją. To typowy model entry level, czyli skierowany do początkujących ze względu na niską cenę i prostotę obsługi. To nie jest najlepszy wykrywacz metalu… ale w tej cenie daje dużo więcej niż inni.

Zacznijmy od poradnika. Poza instrukcją, którą znajdziemy na stronie w kategorii produktu, warto przyswoić sobie parę dobrych trików, które ułatwią wam obsługę i poprawią efektywność w terenie.

Po włączeniu detektora sprawdzamy wersję oprogramowania, 2.78 to ostatni wypust i szczerze go polecam. Update znajdziecie na stronie producenta, a szczegółową instrukcję w filmie poniżej.

YouTube player

 

Ustawienie czułości wykrywacza metali

Pierwszą najważniejszą rzeczą jest ustawienie czułości detektora. Staramy się nie przesadzić. Simplex powinien pracować stabilnie i bez przesadnych zakłóceń. W przypadku odwrotnej sytuacji warto zejść z jej wartością do poziomu najbardziej stabilnej pracy. Przepałowanie to jak jazda na długich światłach we mgle, nadmiar jasności nas oślepi, a nadmiar czułości spowoduje tylko kakofonię dźwięków i dezorientację w terenie. Odstrojenia od zakłóceń używamy w ostateczności. Wpływa ono na osiągi urządzenia w pewnym stopniu.

Kalibracja gruntu

Następny krok to kalibracja do gruntu. Szukamy czystego miejsca za pomocą pinpointa. Sprawdzamy uzyskaną wartość. Możemy zrobić to w paru punktach referencyjnych dla pewności. W trakcie poszukiwań co jakiś czas powtarzamy i sprawdzamy wartości. W ten sposób mamy mapę warunków glebowych. Możemy dostroić wartości ręcznie. Wykrywacz metali Simplex w trakcie kalibracji pracuje w trybie All Metal. Słychać sygnał wiodący. Za pomocą przycisków plus i minus możemy ręcznie dopieścić ustawienie. Więcej znajdziecie w instrukcji.

Na dole ekranu znajdziecie wskaźnik mineralizacji (obok poziomu naładowania baterii). Warto sprawdzać jego poziom. Puste okno gwarantuje dobre osiągi, każda kolejna kreska ich drastyczny spadek.

Wybór odpowiedniego programu

Wybór programu (wersja softu 2.78) to podstawowe pytanie. Na las i bardzo czyste miejsca używamy All Metal. Jeden ton i obserwujemy wskazania ID. Najbardziej popularna i uniwersalna wersja to Pole. Kiedy wzrasta zaśmiecenie zmieniamy na Park 1 lub Park2 w zależności o jego nasycenia. Pamiętać należy, że programy te są płytsze, ale lepiej separują. Program Plaża będzie także bardzo dobry na piaskowe gleby. Warto wypróbować.

Zostały jeszcze wibracje idealne, kiedy nie mamy słuchawek wodoodpornych. Pomogą nam w wodzie, ale nie zastąpią ich do końca.

Dyskryminacja? Dlaczego o niej nie wspomniałem? Nie używam jej. Obniża osiągi, ale może się przydać. Kiedy? Kiedy szukamy konkretnego ID, danego przedmiotu lub w terenie występuje śmieć, np. kapsel, który ma powtarzalne ID… co nie jest takie oczywiste. Wtedy można kupić sobie trochę czasu…, ale nie polecam. Warto go poświęcić, bo mamy gwarancję, że mniej pominiemy czego i wam życzę.

Zapraszam do naszego sklepu i przypominam o jego polecaniu. Miłego dnia.

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon

Leave a Reply