Minelab GPX 5000 to flagowe urządzenie z australijskiej stajni. Wykrywacz przeznaczony do szukania mikroskopijnych samorodków złota w terenie nietkniętym ludzką ręką. Czytaj czystym, w zasadzie niezaśmieconym.
Impulsowy potwór
Typowe urządzenie pulse induction czyli PI – impulsowe. Wada poza rozmiarami, wagą i stosowaniem uprzęży z akumulatorem i słuchawkami na kablu to kolejny mankament dla ludzi, którzy lubią szukać wygodnie. Wygodnie nie będzie. Łatwo także, bo sprzęt zacnie zaawansowany i wymagający buddyjskiej cierpliwości i maksymalnego samozaparcia.
Zalety
Czy są jakieś zalety poza wymienionymi powyżej wadami? Jak najbardziej. Po pierwsze odporność na zmineralizowane podłoże, ale także takie mocno nasycone żelazem. Maskowanie przewodników nie stanowi takiego problemu jak w przypadku urządzeń multifrequency czy VLF. MOżłiwość regulacji pulsu pozwala szukać także większych przedmiotów. Jesteście kumaci? To zrozumiecie.
Technologia PI
Z pomocą przychodzi także sama technologia PI oraz rozwiązania jakie zastosował sam producent MInelab. Jak wiemy tego typu wykrywacze mają spory problem z dyskryminacją. GPX 5000 posiada możliwość odrzucenia żelaza w pewnym zakresie. Nie działa to niestety na pełnym zasięgu detektora. Trzeba odkopywać cel i sprawdzać. Tak system jest ograniczony do pewnej głębokości – zasięgu.
Śmietnik
Co to oznacza? W ternie zaśmieconym nie ma co liczyć na pracę dyskryminacji tak jak w urządzeniach konwencjonalnych. Takiej precyzji nie uzyskamy, także tereny mocno zaśmiecone nie będą najlepszym wyborem… chyba, że będziemy pracowali w tzw. tandemie.
Tandem
Tandemie? Tak na dwa wykrywacze. Drugi multi lub pojedyncza częstotliwość do sprawdzania celu. Zaletą PI jest także głębokość.
Jak widać więcej pracy trzeba włożyć w takie poszukiwania, ale dzięki technologii PI sięgniemy głębiej i znajdziemy więcej.
Warto wspomnieć, że dyskryminacja działa tylko z sondami typu DD w przypadku GPX 5000.
Zapraszamy na nasz kanał na YouTube
Zapraszamy na naszgo BLOGA