Opublikowano

Wykrywacz metali – jaki wybrać?

Jaki wykrywacz do metalu wybrać?

Poszukiwanie skarbów ‒  monet, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów to ciekawe hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście, aby rozpocząć swoją przygodę, w pierwszej kolejności należy wyposażyć się w porządny wykrywacz (detektor) metali. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, wybierając idealne urządzenie? Poniżej kilka wskazówek. Zachęcamy do lektury!

Wykrywacz metali ‒ na co zwrócić uwagę?

Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem monet, biżuterii, pamiątek historycznych i innych wartościowych przedmiotów, do wyboru mają wykrywacze dynamiczne VLF, wykrywacze impulsowe oraz IB od wielu producentów i w szerokim przedziale cenowym.

Na jakie parametry w szczególności warto zwrócić uwagę, aby wybrany model był w 100% dopasowany do naszych potrzeb? Tutaj przede wszystkim liczą się takie parametry, jak:

  1. Tryb pracy ‒ jednym z istotniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę jest tryb pracy wykrywacza, dostępne są urządzenia statyczne i dynamiczne.

Jakie są różnice między nimi?

      • Tryb statyczny ‒ gdy sonda zbliża się do metalowego przedmiotu, wykrywacz reaguje poprzez zmianę natężenia dźwięku. Wykrywacz wydaje dźwięk przez cały czas, gdy przedmiot znajduje się w zasięgu urządzenia, a milknie w stanie neutralnym. Dzięki zmianie modulacji sygnału audio, możliwe jest określenie niektórych z cech metalowego przedmiotu.
      • Tryb dynamiczny ‒ wykrywacz reaguje zmianą natężenia dźwięku, gdy metalowy przedmiot znajduje się w pobliżu. W przeciwieństwie do urządzeń pracujących w trybie statycznym, milknie wraz z zatrzymaniem osoby operującej wykrywaczem.
  1. Funkcja zerowania ‒ zmiana ustawień wykrywacza może nastąpić w wyniku czasowej lub termicznej niestabilności, tutaj niezwykle przydatna jest funkcja zerowania, która umożliwia sprawny, (wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk) powrót do ustawionych wcześniej funkcji wykrywacza. Domena urządzeń statycznych.
  2. Tryb dyskryminacji ‒ należy zaznaczyć, że nie wszystkie metalowe, znajdujące się w ziemi przedmioty, są ważne dla poszukiwaczy ‒ mowa tutaj chociażby o puszkach czy folii. Zamiast tracić czas na odkopywanie i czyszczenie przedmiotów bezużytecznych, warto skupić się wyłącznie na tych, które są dla nas istotne. Właśnie dlatego zalecanym rozwiązaniem są wykrywacze z trybem dyskryminacji. Dyskryminacja to zdolność urządzenia do identyfikacji zakopanych obiektów na podstawie ich przewodności i właściwości ferromagnetycznych. Zaawansowane wykrywacze wyposażone są w 5 trybów dyskryminacji, są to:
      • wyłączona dyskryminacja, wszystkie metalowe przedmioty są sygnalizowane jednym tonem tzw. All Metal
      • urządzenie nie wykrywa przedmiotów żelaznych – cicha dyskryminacja (są pomijane w linii audio)
      • w przypadku wykrycia przedmiotów żelaznych detektor sygnalizuje je tonem niskim, w przypadku innych przedmiotów ton jest wysoki
      • dyskryminacja wybranych metali kolorowych – selektywne ustawienie sygnalizacji w zależności od skali przewodnictwa (numeryczna skala ID)
      • sygnalizacja tonalna wszystkich przewodników – tzw. Multi Tone. Każdy przewodnik ma inny sygnał często skala ID do 99
  1. Sonda ‒ cewka wykrywa fale elektromagnetyczne, które wysyłane są do gruntu oraz odbiera fale elektromagnetyczne wzbudzone w obiekcie.
  2. Sonda DD czy CC. Do wyboru mamy sondy koncentryczne lub DD każda ma swoje wady i zalety.
  3. Stelaż ‒ ma zasadniczy wpływ na masę urządzenia oraz jego kompaktowość i ergonomię. Szczyt marzeń to  wersja teleskopowa z włókna węglowego.
  4. Strojenie gruntu ‒ każdy poszukiwacz skarbów powinien pamiętać o tym, że w gruncie mogą znajdować się drobne cząsteczki żelaza, sole bądź inne minerały, które spowodują reakcję wykrywacza. Funkcja strojenia gruntu sprawia, że słyszymy wyłącznie sygnały pochodzące z ukrytego w ziemi przedmiotu, a dźwięk nie jest zakłócony przez odpowiedź gruntu. Wymienić możemy trzy tryby strojenia gruntu, są to: ręczne, automatyczne,  śledzenie gruntu tzw. Tracking.
  5. Zasilanie ‒ kolejnym czynnikiem, na który koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, jest zasilanie urządzenia. Pamiętajmy, że liczą się nie tylko pojemność baterii lub ogniw zasilających, ale również ich waga – im lżejsze, tym wędrówki będą mniej męczące.
  6. Waga wykrywacza ‒ ciężkie wykrywacze są po prostu niewygodne i mało praktyczne. Warto więc postawić na model, który będzie wytrzymały a jednocześnie w miarę lekki.
  7. Zasięg ‒ zasięg wykrywacza uzależniony jest od wielkości znajdującego się pod ziemią przedmiotu. W przypadku guzika bądź monety zasięg może wynosić nawet 10-25 centymetrów i więcej, w przypadku większego przedmiotu średniej wielkości 50-80 cm, a w przypadku dużych przedmiotów około 1,5 m.

Detektor metalu ‒ pozostałe parametry

Oprócz wymienionych powyżej funkcji, warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak głośnik, który zagwarantuje wysoką jakość sygnału, regulowany podłokietnik, który zwiększy komfort podczas poszukiwań, intuicyjny w obsłudze interfejs, za pomocą którego będzie można przeprowadzić regulację głośności oraz dyskryminacji i ustawić inne kluczowe funkcje.

Podsumowanie

Poszukiwanie ukrytych w ziemi przedmiotów, to ekscytujące hobby, które cieszy się coraz większą popularnością. Podczas wielkiego poszukiwania skarbów, niezbędny jest oczywiście wykrywacz metali. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, wybierając idealny model? Tutaj wymienić można takie kwestie, jak tryb pracy, tryb dyskryminacji, częstotliwość pracy, wielkość sondy, maskowanie żelazem, stelaż, strojenie gruntu, zasilanie,  waga czy zasięg.

W przypadku problemów z wyborem, warto zdać się na pomoc specjalistów, którzy dokładnie przeanalizują nasze potrzeby i zaproponują optymalne rozwiązanie.

Please follow and like us:
fb-share-icon