Opublikowano 2 komentarze

Wykrywacz metalu Nokta Makro SIMPLEX+ ponad rok po premierze

Nokta Makro SIMPLEX+ został w zeszłym roku najlepiej sprzedającym się wykrywaczem metalu na całym świecie. Mnie ten fakt akurat kompletnie nie dziwi. Dlaczego? Niska cena i relacja osiągów do wartości jest do tej pory nie do pobicia, mimo, że konkurencja nie śpi!

To zdrowa rywalizacja, zwłaszcza, ze względu na to, że to produkt z niskiej półki, dostępny dla większości ogółu. To spory plus, kiedy żyjemy w społeczeństwie, które nie jest zamożne. Poszukiwanie monet, militariów czy reliktów przeszłości zdaje się docierać pod strzechy, mimo niezbyt jasnego prawa, który obowiązuje w naszym kraju.

O wykrywaczu metali SIMPLEX

Wykrywacz metali SIMPLEX+ jest w pełni wodoodporny i to na dodatek do 3 metrów! To otwiera szereg nowych możliwości jak: przeszukiwanie stawów, rzek, jezior czy nisko zasolonych mórz i oceanów. Każdy użytkownik, który boi się wody, może zawsze umyć sprzęt pod prysznicem pod zakończonych poszukiwaniach i nie tracić czasu na żmudne czyszczenie. Deszcz czy burza nie są także problemem.

Kolejny atut detektora metali SIMPLEX’a to kompaktowa budowa. Urządzenie po złożeniu to około 67 cm. Teleskopowa sztyca pozwala na szybkie składanie i demontaż na potrzeby transportu i łatwe czyszczenie.

Detektor ten to kwintesencja, jeśli chodzi o łatwość obsługi. Instrukcja obsługi w języku polskim (kliknij!) trzeba traktować jako dodatkową lekturę, która rozszerza pewne pojęcia. Cała reszta to kwestia dosłownie paru minut. Menu zawiera tylko najprostsze ustawienia. Nazwa zobowiązuje, w końcu to prosty wykrywacz metali.

Nie znajdziecie tu żadnych wodotrysków. Tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Czułość, głośność, kalibracja do gruntu i namierzanie oraz dyskryminacja, głośność żelaza. Wszystko w postaci prostych ikon na podświetlanym wyświetlaczu, którego czas podświetlenia i jasność można także dowolnie regulować.

Bardzo ciekawym dodatkiem jest wskaźnik głębokości zalegających przedmiotów oraz wskaźnik mineralizacji gruntu. Oba dostarczają szeregu cennych informacji w tak prostym urządzeniu. Możemy obserwować jak spadają nam osiągi przez zmiany zachodzące w gruncie oraz typować po głębokości czy to śmieć powierzchniowy, czy raczej bardziej wartościowa rzecz znajdująca się głębiej.

Oprogramowanie do detektora metali SIMPLEX

Mamy 5 programów do wyboru w wersji oprogramowania 2.78. Pole – pierwszy i najbardziej popularny program na miejsca mało i średnio zaśmiecone o naprawdę przyzwoitych osiągach. Następnie Park 1 i Park 2 programy na średnie i wysokie zaśmiecenie. Odpowiednio wersja nr. 1 jest przeznaczona na średnie zaśmiecenie, wersja nr. 2 na ekstremalny śmietnik, jaki możemy spotkać nie tylko w parkach.

Ostatnie dwa programy to Plaża oraz All Metal. Skoncentrujmy się na tym drugim, jest o tyle ciekawy, że zapewnia najlepsze osiągi, jeśli chodzi o głębokość detekcji. Audio w tym programie to jeden ton. Bazujemy na numerycznej identyfikacji pojawiającej się na wyświetlaczu i poziome sygnału wiodącego, który możemy oddzielnie ustawić. Po więcej informacji odsyłam do instrukcji.

Dodatkowe atuty detektora metali SIMPLEX

Detektor metali SIMPLEX+ posiada także latarkę wbudowaną w tylną część obudowy oraz funkcję generowania wibracji, kiedy trafimy na obiekt. Pozwala to na pracę w kompletnej ciszy, jeśli nie posiadamy słuchawek, ale także ułatwia życie osobą, które utraciły słuch.

Wykrywacz występuje w wersji podstawowej, w której dostajemy kompletne urządzenie wraz z kablem ładującym, osłoną sondy oraz przejściówką do podłączenia dowolnych słuchawek ze złączem typu Duży Jack.

W wersji SIMPLEX+ WHP znajdziemy dodatkowo bezprzewodowe słuchawki Nokta Makro (edycja zielona). Jest to o tyle ciekawa oferta, że słuchawki współpracują z pinpointerem Nokta Makro PulseDive w sposób automatyczny po jego włączeniu. Pamiętać należy, że w zestawie WHP nie występuje kabel do podłączenia słuchawek przewodowych. Należy go dokupić oddzielnie.

Dla tych którzy zamierzają, po skróceniu sztycy dosłownie nurkować Nokta przygotowała słuchawki wodoodporne na kablu.

To nie koniec niespodzianek. Producent przewidział możliwość update softu kompletnie za darmo! Powstało już parę wersji. Poza drobnymi usprawnieniami i poprawkami, mamy teraz wyciszenia urządzenia z pomocą szybkiego naciśnięcia przycisku Pinpoint. Przydaje się to w trakcie pracy z fizycznym Pinpointrem, który potrafi zakłócić pracę naszego detektora.

Sondy Nokta Makro

Dodatkowe sondy z oferty Nokta Makro pozwalają dopasować urządzenie do warunków pracy. Fabryczna 11 calowa sonda, poza dobrymi osiągami może być nieco za duża i za ciężka do pracy wodzie czy ciężko dostępnych miejscach. Z tego powodu możemy wybierać pomiędzy sondami typu DD SP22 i SP24. Idealnie sprawdzą się na plaży, w wodzie czy w przypadku, kiedy musimy szukać w wąskich niewygodnych miejscach lub mamy do czynienia z bardzo dużym zaśmieceniem terenu. Kliknij w zdjęcie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej!

 

Nowością jest wersja sondy o oznaczeniu SP35 i średnicy 13 cali. Poprawi ona osiągi i efektywność w przypadku pól ornych i łatwo dostępnych miejsc.

Dla zapaleńców

Dla tych najbardziej wymagających klientów przygotowany dolną sztycę wykonaną z włókna węglowego. Samo obniżenie masy nie jest tu istotne. Sztyca zwiększa sztywność całego zestawu i pozwala na lepsze wyczucie pod obciążeniem w wodzie. Nie występuje efekt wyganiana się na połączeniu.

Nieoficjalnie wiadomo, że wykrywacz metali SIMPLEX+ doczeka się w tym roku wersji wieloczęstotliwościowej i jak znam Nokta Makro, cena będzie jak zwykle adekwatna do osiągów.

Płytkich dołków!

Please follow and like us:
fb-share-icon

2 komentarze do “Wykrywacz metalu Nokta Makro SIMPLEX+ ponad rok po premierze

  1. Nowa wersja wieloczestotliwosciawa to nowy soft czy upgrade sprzętu.

    1. Możliwe, że ta sama obudowa, ale inne urządzenie – nowe.

Leave a Reply