Opublikowano Dodaj komentarz

Ferrous Limits Manticore

Dlaczego dyskryminacja jest wrogiem Poszukiwacza? Postaram się to wyjaśnić na modelu topowego wykrywacza jakim jest Minelab Manticore. Dlaczego akurat na najdroższym możliwym sprzęcie, na którego nie stać większości z nas? Jest parę powodów. Po pierwsze detektor ten ma świetne obrazowanie i można wszystko w prosty sposób zrozumieć patrząc na ekran. Co więcej cele maskowane są bardzo łatwe do wyłapania jeśli coś leży blisko żelaza.

Poza dyskryminacją możemy ustawić tzw. limity żelaza Ferrous limits. Co to daje? Skala żelaza jest szeroka w tym wykrywaczu, czego nie można powiedzieć o innych urządzeniach. Co to daje? Łatwio rozróżnianie, oddzielenie dużego i drobnego żelaza od siebie.

Po co to wszystko? Z prostego powodu, duże żelazo bywa często bardzo interesujące. Podkowa, miecz, kula armatnia, bagnet mogą być naprawdę znaleziskiem dnia, a dobrze zidentyfikowany kapsel oszczędnością czasu.

Ok zacznijmy od podstaw.

Górny szary pasek to ustawiony zakres żelaza – tego drobnego. W tym wypadku mamy żelazny gwóźdź. Dolny pasek to większe przedmioty. Oś po środku to oś przewodności od lewej do prawej od wartości ID od 1 do 99.

Przykładowo cienka srebrna moneta będzie po środku po lewej stronie, ale może też spadać w dół… w zależności od warunków panujących w danym miejscu…

Dla pewności nad każdym celem obracamy się o 90 stopni i sprawdzamy, jak zmienił się nam rysunek przedmiotu… to naprawdę duża podpowiedź!

Tutaj ten sam gwóźdź po obróceniu się o 90 stopni. Dlaczego tak się dzieje? Często żelazo, zwłaszcza zardzewiałe i mające różne skomplikowane kształty przekłamuje na kolor. W przypadku kutych gwoździ mogą być to ich główki lub samo zagięcie. Okrągłe i puste kształty celu to opowieść na inny artykuł.

Na powyższym obrazku widać zakłócenia EMI. Wystarczy odstroić wykrywacz lub obniżyć czułość.

Tutaj gwóźdź lub wkręt stalowy widać, że jest na granicy zakresu górnego limitu. Co robimy by sprawdzić? Obracamy się nad celem. Wtedy obiekt zniknie lub kompletnie wpadnie w górną strefę zakresu.

Srebrna klepana moneta z zakresem w dolnej części skali ID. Niski przewodnik, drobne i nędzne średniowiecze srebro. Uwaga tego typu cel może wpadać w pewnych warunkach w dolny zakres limitu żelaza.

Przykład monety maskowanej przez mocno zmineralizowany grunt.

Tutaj moneta obok gwoździa. Widać wyraźnie, sygnał żelaznego obiektu próbującego przykryć sygnaturę monety.

Na koniec jak nie ustawiać limitów. Książkowy przykład jak tego nie robić poniżej. Jest to błąd zamykający potencjał urządzenia i nie pozwalający na oddzielnie maskowanych obiektów. Detektor staje się ślepy, jeśli moneta leży przy żelazie i nie ma kompletnie szans na jej oddzielenie i identyfikację. Takie ustawienie poprawia komfort pracy, wycisza urządzenie… ale tylko pozornie. Za bliskie przesunięcie do osi wydaje się rozwiązaniem idealnym, ale niem nie jest! Mamy opcję Silencer, którą także trzeba używać z rozmysłem.

Pod linkiem (kliknij) ponad 33 strony napisane przez testera Minelaba Toma Dankowskiego tłumaczące dlaczego takie ustawienie powoduje maskowanie obiektów!

Tom poleca schodzić z fabrycznej wartości 9 górnego limitu do 4. Podobnie to się sprawdzało w E-tracu i CTX3030.

Pozwól mi podać tylko jeden przykład: Powiedzmy…… miejsce, w którym szukasz….większość żelazo (zardzewiałe gwoździe) mają identyfikację w zakresie ID od -47 do -38. (Odczytaj = Od -47 do -38). Pamiętaj….. identyfikacja żelaza w zakresie ujemnym.

Teraz powiedzmy, że masz srebrny dziesięciocentówkę na głębokości 8 cali……. i rdzewiejący gwoźdź nad nią …na głębokości 7 cali. (((Gwoździe i dziesięciocentówka na sobie.,.,.,.,., jeden na głębokości 7 cali……a drugi na głębokości 8 cali))).

Manticore może zidentyfikować tę kombinację gwoździa+monety jako -17.
Mówisz: POCZEKAJ!!!! Prawie wszystkie gwoździe identyfikują się około -45… w tym miejscu. Co mogłoby zidentyfikować się tak wysoko jak -17??? Hmmmmmmmmmmm.
Więc………………… dostosowujesz Limity Ferromagnetyczne = Górny (na swoim Manticore) z fabrycznego konserwatywnego ‘bezpiecznego’ ustawienia 9…….. do 4….(agresywne jak piekło!).
TERAZ cele, które mają identyfikację (powiedzmy) -30 (czytaj = Od -30)……. i wyżej …..,,,,,,…… będą TERAZ identyfikować się gdzieś w zakresie tonów nieferromagnetycznych!
I teraz………….. właśnie odzyskałeś srebrną dziesięciocentówkę …..pod gwoździem !!! Czy sygnał dźwiękowy był: miłym, idealnie dopasowanym “tonem monety”? Nie!!!! Wcale nie. ALE……. właśnie odsłoniłeś cel nieferromagnetyczny……. w dywanie z gwoździami……………….co…………………nigdy w historii ludzkości……………..nie zostało wcześniej wykonane.
NASA-Tom

 

Jak widzicie poniższy screen w ten sposób pozbawiacie się trwale takich obiektów, które są maskowane!!!!

Jak zatem ustawiać oba limity? Pod warunki panujące w danym miejscu i najniżej – w znaczeniu najmniejszej wartości z dala od osi przewodności. Jeśli producent ustawia górny limit na 9 spróbujmy zacząć od wartości 7 lub niższej. W moim przypadku limitem jest 4 nawet w trudnych warunkach. Takie ustawienie powoduje większe obciążenie operatora, ale także drastycznie poprawia osiągi urządzenia.

Tutaj nie ma złotego środka. Trzeba ćwiczyć do bólu. Na koniec pozostaje tryb All Metal i kompletne otworzenie limitów żelaza i dyskryminacji, w celu sprawdzenia danego obiektu.

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube
Zapraszamy na naszgo BLOGA

Please follow and like us:
fb-share-icon

Leave a Reply