Opublikowano Dodaj komentarz

Profesjonalne wykrywacze do głębokich wykopków

Depozyty, relikty czy skarby spędzają sen z powiek wielu osobą. To jest marzenie każdego Poszukiwacza. Trafić coś takiego. Nie wszystkim jest to dane.

Głębokie zakopki, są obecnie rzadkością. To niełatwy temat. Sprawa jest skomplikowana i złożona. Co więc stosować na dużego zwierza? Wiele osób słyszało, ale nie kojarzy. Wykrywacz ramowy, detektor impulsowy, do tego dochodzą pojęcia data logger czy obrazowanie graficzne.

Urządzenie INVENIO

Wybór jest szeroki, a ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Z oferty Nokta Makro można wybrać najlepszy detektor metali INVENIO. Urządzenie w prosty i łatwy sposób świetnie obrazuje zakopane przedmioty choć wymaga uwagi i pewnego reżimu pracy. Niestety nie jest dla wszystkich osiągalne. Cena na poziomie 35 000 zł oznacza, że pozostaje w sferze marzeń. Pamiętać trzeba, że do codziennych poszukiwań sprzęt tego typu to słaby wybór. Poza włożoną wiedzą, rozwiązanie potrzebuje czasu na interpretację danych – ich przetwarzanie. Bardziej sprawdzi się na badaniach archeologicznych, pomiarach terenowych czy przy szukaniu konkretnych rzeczy.

Wykrywacze impulsowe

Z czym zatem udać się na dużego zwierza? Polecam wykrywacz impulsowy tzw. ramę i to najlepiej z magnetometrem. Z doświadczenia wiem, że na duże militaria rozmiar sondy to 1 x 1 metr lub więcej. Mniejsze rozwiązania są zbyt czułe na małe przedmioty i niesie to za sobą różne problemy w terenie.

W naszej ofercie znajdziecie DeepTech Ground Pionieer 4500. Pozycja o tyle ciekawa, ponieważ w zestawie możecie zamówić dowolny rozmiar ramy i dostajecie sondę 11 cali plus stelaż. Można szukać drobnych przedmiotów w niezaśmieconym terenie, typu monety, a to już spora pomoc. Jeśli jest czysto, osiągi będą większe niż w klasycznych detektorach w technologii VLF. Urządzenia impulsowe typu PI nie posiadają dyskryminacji. Magnetometr pomaga w zgrubnym odróżnienia tzw. koloru od żelaza. To bardzo pomocne rozwiązanie.

Ciekawostką w ofercie jest sonda do sprawdzania szybów wentylacyjnych czy studni. Można ją zamówić oddzielnie, podobnie jak data logger, który pomaga nam w obrazowaniu znalezisk.

Działanie wykrywaczy

Na koniec porozmawiajmy sobie o osiągach. Puszka po napoju to głębokość do koło 2 metrów przy wielkości ramy 1 x 1 metr.  W przypadku pojazdu można mówić o osiągach do 8 metrów. Nie ma się co martwić czołgu nie pomniemy. Obiekty poniżej rozmiaru puszki nie są wykrywane, co w przypadku śmieci powierzchniowych – drobnych może nam pomóc.

Dodatkowy atut, to możliwość pracy w przypadku mocno zmineralizowanego podłoża. Wadą tego typu urządzeń jest prędkość działania, brak dyskryminacji czy potrzeba pomocy w przypadku używania. Dwie osoby powinny nieść sondę, trzecia obsługuje panel sterujący, jeśli dodamy do tego data logger, to całość wymaga cierpliwości, koordynacji i zrozumienia zasad działania.

Kto zatem powinien wybrać takie urządzenie? Poszukiwacze, Łowcy Depozytów to do nich skierowana jest tego typu oferta. Archeolodzy, czy geolodzy do dokumentowania miejsc i szukania także pustych przestrzenni. Jak sami widzicie możliwość zastosowań jest dość szeroka.

 

 

Please follow and like us:
fb-share-icon

Leave a Reply